آشنایی با ورق روغنی و استانداردهای آن

قیمت ورق روغنی، قیمت روزانه ورق روغنی، قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه، لیست قیمت ورق روغنی

آشنایی با ورق روغنی و استانداردهای آن

آشنایی با ورق روغنی :

برای تولید ورق دو روش نورد سرد و گرم وجود دارد . ورق روغنی حاصل فرایند نورد سرد می باشد . در نورد سرد ورق های گالوانیزه معمولا دارای ضخامت بالا را به ضخامت کمتر و براق تبدیل می کنند که ورق حاصل شده را ورق روغنی می نامند . روش نورد سرد با حفظ ظاهر فلز و همچنین بالا رفتن کیفیت ظاهری فلز به طور معمول در صنایع که ظاهر محصول مهم است استفاده می شود . یکی دیگر از انواع ورق ها که به صورت نورد سرد و در ضخامت های 0.18 تا 3 میلیمتر تولید می گردد ورق روغنی است . ورق روغنی در سطوح خارجی اجسام و ساختمان کاربرد دارد ، به این دلیل که دارای کیفیت سطح و شافیفت بوده . بعد از نورد سرد این ورق ها را برای جلوگیری از زنگ زدگی روغن کاری می کنند ، همین امر سبب نام گذاری این نوع ورق با کاربردهای مختلف به عنوانورق روغنی شده است .

برای اطلاع از آخرین قیمت ورق های روغنی st12، st12 ،st13 به سایت ایران نیاز مراجعه کنید
ورقهای فولادی به دو صورت نورد سرد و گرم تولید میشوند که حاصل نورد سرد ورق روغنی است. برای تولید ورق روغنی ابتدا ورق سیاه با ضخامت بالاتر اسیدشویی میشود

انواع ورق روغنی با استاندارد های مختلف دربازار :

ورق های روغنی در انواع ورق معمولی ، ورق نیمه کششی و ورق فوق کششی در کارخانه برای مصارف مختلف در ضخامت های متفاوت تولید می گردد . ورق روغنی در بازار دارای استانداردهای مختلفی با توجه به نوع کاربردی که دارند می باشند که این یک مزیت خوب به حساب می آید .

ورق روغنی استاندارد ST12 :

این نوع ورق خاصیت کشسانی ندارد و برای مصارف خاص تولید و عرضه می گردد .

ورق روغنی استاندارد ST13  :

این نوع ورق روغنی کششی بوده و دارای خاصیت کشسانی کم می باشد . این قابلیت باعث بهتر فرم گرفتن ورق روغنی و مقاومت در برابر ضربه می شود . از این ورق بیشتر در صنایع خودرو سازی و ساخت قطعات بدنه خودرو استفاده می شود .

ورق روغنی استاندارد ST14 :

این نوع ورق دارای قابلیت کششی زیاد است و نسبت به دو استاندارد قبلی ( ST12 , ST13 ) ساختاری نرم تر دارد و بسیار پر مصرف در صنعت خودروسازی است . ورق روغنی ST14 مطابق با استاندارد DIN آلمان تولید می شود .

بررسی مشخصات ورق روغنی :

ورق های روغنی با ابعاد مختلفی تولید و به بازار عرضه می گردد . ورق روغنی با ضخامت 0.03 تا 3 میلیمتر و در عرض های 100 تا 125 سانتی متر تولید شده و به بازار مصرف روانه می شود . برای محاسبه وزن آن هم می توان از فرمول های ساده ای که اکثر افراد در بازار ارائه می دهند استفاده نمود .

عوامل تعیین کننده قیمت ورق روغنی :

مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت ورق روغنی در بازار قیمت روز آهن می باشد . هر چه میزان آهن استفاده شده در ورق بیشتر باشد قیمت نهایی ورق هم افزایش پیدا می کند . به طور کلی قیمت ورق روغنی در ارتباط مستقیم با قیمت آهن می باشد . ضخامت ورق روغنی و قیمت ورق گالوانیزه به عنوان ماده خام  اولیه در تولید ورق روغنی از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت هستند .

برای اطلاع از آخرین قیمت ورق های روغنی st12، st12 ،st13 به سایت ایران نیاز مراجعه کنید
از کاربردهای ورق روغنی می توان به استفاده در مصالح ساختمانی، بدنه خودرو، لوازم خانگی، ساخت انواع قفسه و پانل ها اشاره کرد.

کاربرد ورق روغنی در صنایع گوناگون :

به سطح روغنی و براق این نوع ورق با نام روغنی در این صنعت شناخته می شود . ورق روغنی در تولیدات ورق گالوانیزه به عنوان یک بیس کاربرد دارد . کارخانه های مختلفی اقدام به تولید این نوع ورق در ضخامت های استاندارد در کشور کرده اند . مهم ترین تولید کننده های ورق روغنی کشور کارخانه فولاد مبارکه ، شرکت فولاد غرب و هفت الماس هستند که در این صنعت فعالیت گسترده ای دارند .

خصوصیات ورق روغنی و دلایل استفاده از آن :

  • ورق روغنی دارای مقاومت بالا در برابر فشار و وزن های زیاد است . در سازه های بزرگ برای تامین مقاومت سازه و کاهش فلز استفاده شده و کاهش هزینه های ساخت از این نوع ورق استفاده می کنند . زیرا در سازه های بزرگ وزن و فشار زیادی به اسکلت سازه وارد می شود به همین دلیل از ورق روغنی به دلیل داشتن مقاومت بالا در این گونه سازه استفاده می کنند .
  • چون ورق روغنی به روش سرد نورد می شود نسبت به سایر روش ها از سرعت بیشتری در تولید برخوردار است . همین امر سبب شده تولید این ورق ها از نظر اقتصادی به صرفه باشد . به دلیل روش تولید سریع و آسان ورق روغنی قیمت تمام شده آن هم کاهش پیدا می کند هم چنین مقاومت بالای ورق این محصول را به یکی از پر مصرف ترین ورق ها در صنایه مختلف تبدیل کرده است .
  • صنایعی که برایشان ظاهر مهم است بیشتر از ورق روغنی استفاده می کنند زیرا در روش نورد سرد وضعیت ظاهری فلز بهبود یافته و داری کیفیت خوب می باشد .
  • برای تولید ورق های رنگی ، ورق روغنی به عنوان ورق پایه استفاده می گردد . چون هم دارای مقاومت بالا و هم دارای ظاهری با کیفیت هستند .